moto.mirip.org.pl

Wyszukiwarka

Program doskonalenia zawodowego
dla nauczycieli zawodów branży motoryzacyjnych
Skontaktuj się z nami:

Najbliższe wydarzenia

Wybierz datę wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Zapisz się do newslettera

Wpisz poniżej email i otrzymuj biuletyn informacyjny

Nawigacja:

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy, Nauczyciele,

otóż, siedząc wieczorem nad klawiaturą komputera i przygotowując skierowane do Państwa wystąpienie powitalne, zastanawiałem się, jak najlepiej spożytkować hasło przewodnie naszego projektu, brzmiące: „Nauczyciel uczy się przez całe życie”. Im dłużej nad tym myślałem, tym bardziej dochodziłem do wniosku, że ta myśl wcale nie jest taka złota, to jedynie pustosłowie, truizm, najzwyklejszy banał, nieprzemawiający już dziś do nikogo…
     Kiedy tak myślałem, usłyszałem dochodzące z salonu słowa reportera telewizyjnego, relacjonującego kolejną już w tym roku, a żeby być w zgodzie z prawda – kolejną już w tym miesiącu – katastrofę kolejową i tragiczne, naznaczone ofiarami śmiertelnymi podsumowanie pięknego wiosennego weekendu…
     Wtedy jasno zdałem sobie sprawę z tego, jak duży ciężar gatunkowy ma nasze hasło: „Nauczyciel uczy się przez całe życie” w odniesieniu do nauczycieli praktycznej nauki zawodu, kształcących w branży motoryzacyjnej. Jeśli bowiem nie douczy się polonista, to jego równie niedouczony uczeń najwyżej przyniesie swemu belfrowi wstyd, popełniając błędy ortograficzne czy niepoprawnie mówiąc, trudno go oczywiście będzie zaliczyć do ludzi kulturalnych, jeśli nie będzie wiedział, co napisał Mickiewicz, jednak – musimy to wszyscy zgodnie przyznać – skutki tej niewiedzy nie doprowadzą do tragedii, nie narażą na szwank ludzkiego życia ani zdrowia! To nie od nich bowiem zależy bezpieczeństwo człowieka.
    Z całym szacunkiem dla nauczycieli innych dziedzin, pragnę zwrócić się do Państwa i powiedzieć, że to od Was właśnie – nauczycieli kształcących przyszłych techników pojazdów samochodowych, przyszłych mechaników samochodowych, elektromechaników i blacharzy – zależy ich potencjał zawodowy, umiejętności, ich poziom profesjonalizmu, ich rzetelność i sumienność w realizacji powierzonych im zadań, w wykonywaniu najdrobniejszych nawet czynności, a w rezultacie – poziom bezpieczeństwa na drogach, a w rezultacie – ludzkie życie i zdrowie!
    Nie bójmy się więc wyartykułować tej prawdy: ludzkie życie i zdrowie, uwarunkowane przecież wieloma różnorodnymi czynnikami, zależy również od naszej – Koleżanki i Koledzy – wiedzy teoretycznej, umiejętności praktycznych i skuteczności nauczania. Ciąży na nas zatem ogromna odpowiedzialność, z której powinniśmy zawsze zdawać sobie sprawę. Świadomość tej odpowiedzialności zobowiązuje nas, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, do nieustannego podnoszenia kwalifikacji zarówno merytorycznych, jak i pedagogicznych. Nasi uczniowie, a później absolwenci, muszą stać się w przyszłości znakomitymi fachowcami w swoich dziedzinach. Aby im w tym dopomóc, najpierw mistrzami w praktycznym nauczaniu zawodów powinniśmy zostać my. Znów przychodzi mi oddać sprawiedliwość sentencji: „Nauczyciel uczy się przez całe życie”.
    Korzystajmy zatem – Koleżanki i Koledzy –  z szansy zainwestowania w siebie, jaka stwarza nam, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, „Program doskonalenia zawodowego dla nauczycieli zawodów branży motoryzacyjnej”. Wszyscy, jak tu jesteśmy – przywołani już wcześniej – nauczyciele praktycznej nauki zawodu – kształcący przyszłych techników pojazdów samochodowych, mechaników samochodowych, elektromechaników czy blacharzy – możemy dzięki temu projektowi nie tylko podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, zdobyć nowe informacje pod okiem zawodowców w innowacyjnych przedsiębiorstwach z branży motoryzacyjnej, znajdujących się na terenie całego kraju, dokształcić się z nowych technologii mechanicznych, ale możemy również kreować i wdrażać nowe programy doskonalenia zawodowego nauczycieli, sprawić, że przedsiębiorcy spojrzą na uczniów nowym, łaskawszym okiem.
    Moi Drodzy, oferowane Wam praktyki pomogą wymienić doświadczenia zawodowe z najlepszymi fachowcami z Waszych branży. Nie bez znaczenia w dzisiejszym pełnym coraz to nowych wyzwań świecie jest umiejętność sprostania konkurencji na rynku pracy – również tego można się nauczyć podczas rozpoczynających się właśnie praktyk. Nie mówiąc już o tym, że każdemu z uczestników umożliwimy dostęp do najnowszej wiedzy z dziedziny motoryzacji. Bez wątpienia  wszystkie te nabyte podczas bezpłatnych praktyk wiadomości i umiejętności wzmocnią prestiż nauczycieli praktycznej nauki zawodu, a być może w przyszłości umożliwią otwarcie własnej działalności biznesowej.
    Szanowni Państwo, poza wymiernymi korzyściami, wynikającymi z naszego projektu bezpośrednio dla nauczycieli, nieocenione są również profity, jakie praktyki rekomendowanych przedstawicieli grona pedagogicznego mogą przynieść ich macierzystym szkołom. Otóż, o czym już była mowa, nie tylko podwyższają poziom kwalifikacji zawodowych kadry nauczycielskiej, ale również zacieśniają współpracę szkół z przedsiębiorstwami motoryzacyjnymi, ułatwiając w ten sposób odbycie praktyki przez uczniów. Duże znaczenie ma także możliwość wykorzystania przygotowanych na okoliczność praktyk materiałów i programów doskonalenia zawodowego podczas późniejszych zajęć dydaktycznych z uczniami.
    Aby niezbędnym formalnościom stało się zadość, pragnę jedynie dodać, że wszystkim uczestnikom w ramach projektu zapewniamy bezpłatne praktyki w przedsiębiorstwie motoryzacyjnym, korzystanie ze specjalnie dostosowanych programów doskonalenia zawodowego, wyżywienie, dla przyjezdnych – zakwaterowanie i zwrot kosztów podróży, ubrania ochronne, zeszyt praktyk, a także badania zdrowotne i ubezpieczenie NNW.
    Serdecznie zatem witam na inauguracji 10-dniowych praktyk – współfinansowanych, jak już wspominałem, przez Unię Europejską – życząc Wam, Koleżanki i Koledzy, nauczyciele praktycznej nauki zawodów branży motoryzacyjnej, pogłębienia dotychczasowej wiedzy oraz nabycia wielu nowych pożytecznych umiejętności – zgodnie z wciąż aktualną zasadą, że: „Nauczyciel uczy się przez całe życie!”

Krzysztof Witowski
 

Copyright © 2012 Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości
Wszelkie prawa zastrzeżone. powered by netadmin 6.85
ul. Smocza 27, 00-048 Warszawa,
tel. +48 22 838 16 10 , fax +48 22 838 35 53
Licznik odwiedzin: 2181
Ostatnia aktualizacji: 2012.07.25 16:12